Odpowiedni strój do biegania zimą - na co zwrócić uwagę?

Bieganie zimą może być jedną z najprzyjemniejszych aktywności. Jogging po miękkim, świeżym śniegu, w temperaturach, które pozwalają na utrzymanie przyjemnego chłodu, to gwarancja solidnej dawki endorfin.

Co więcej, ten rodzaj biegania jest często pozbawiony stresu, dzięki czemu możesz biegać w komfortowym tempie i stopniowo budować swoją formę na sezon wiosenny i letni. Jednak aby cieszyć się w pełni tą aktywnością, ważne jest, aby odpowiednio się ubrać. Ogólny przewodnik dotyczący ubioru do biegania odnosi się również do sezonu zimowego. Jednak w mroźnych miesiącach jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Po pierwsze: nie przegrzewaj się

Zimą łatwo dać się zwieść niskim temperaturom i ubrać się zbyt ciepło. W związku z tym wielu biegaczy zakłada ubrania odpowiednie na pierwsze 10 minut wysiłku. Tymczasem powinno się postąpić odwrotnie. Ubierz się tak, aby zapewnić sobie optymalny komfort podczas drugiej połowy treningu. Wbrew pozorom nie są konieczne niezliczone warstwy. Oprócz standardowego stroju wystarczą skarpety męskie frotte, które będą doskonale odprowadzać wilgoć, nieprzemakalne buty i czapka.

Wilgoć to jeden z najprostszych sposobów na utratę zbyt dużej ilości ciepła. Aby pomóc w odprowadzaniu nadmiaru wilgoci ze skóry, zacznij od warstwy podstawowej wykonanej z oddychającej, szybkoschnącej tkaniny. Idealnie byłoby, gdybyś na początku nawet trochę zmarzł. Wystarczy kilka minut biegu, by po chwili znów zrobiło Ci się ciepło. Jeśli po wyjściu na zewnątrz odczuwasz lekki chłód i powoli zaczynasz się rozgrzewać, raczej dobrze się ubrałeś. Jeśli przed zrobieniem jednego kroku jest Ci ciepło, najprawdopodobniej ubrałeś się za grubo.

Regulacja temperatury

Trasa naszego biegu często prowadzi przez różne tereny, wzdłuż otwartych i wietrznych pól, przez gęste lasy, a także pod górę i z góry. Przy zmianie warunków pogodowych i intensywności biegu, świetnie jest mieć możliwość wykorzystania odzieży do szybkiej regulacji temperatury ciała. Można przesadzić z ubiorem nawet w najzimniejszych warunkach.

Wybieraj ubrania, które przepuszczają powietrze lub które możesz łatwo zdjąć w trakcie biegu, a następnie zapiąć lub założyć z powrotem po jego zakończeniu:

  • - Czapka i rękawiczki o różnej grubości czy kamizelka i koszulka z otworami na kciuki przy rękawach świetnie zdadzą egzamin;
  • - Kamizelka jest doskonałym elementem, który można z powodzeniem wykorzystać do regulacji ciepła. Chroni tułów, ale jednocześnie zapewnia wentylację ramion i pach. Dodatkowo można regulować wentylację za pomocą zamka błyskawicznego. Inną opcją jest rozpoczęcie biegu w czapce i rękawiczkach, a następnie, gdy zrobi się ciepło, schowanie ich do kieszeni;
  • - Komin na szyję to również doskonały element odzieży do regulacji temperatury ciała. Można go podciągnąć do góry, aby zakryć twarz i uszy, jeśli jest zimno, ściągnąć w dół, aby chronić gardło lub schować do kieszeni, jeśli zrobi się zbyt gorąco. Aby się szybko schłodzić, warto też podwinąć rękawy koszuli lub kurtki w nadgarstkach.

Odpowiednie buty i skarpety

Jeżeli poważnie myślisz o bieganiu po lodzie i śniegu, dobrze jest mieć specjalną parę butów wyposażoną w takie właściwości, jak przyczepna podeszwa, wodoodporna cholewka i dodatkowe miejsce na parę grubych skarpet. Buty na zimę są zazwyczaj droższe niż ich letnie odpowiedniki, jednak jeżeli zapewniają komfort Twoim stopom, mogą być tego warte. Z kolei skarpety sportowe męskie frotte to nie tylko gwarancja wygody, zachowania ciepła, ale też świetny pochłaniacz wilgoci.

Komentarze

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień